Utrzymanie porządku w miejscach publicznych to duże wyzwanie dla zarządców terenów miejskich. Dobrze zaplanowanie rozmieszczenie koszy na śmieci ma duże znaczenie dla czystości przestrzeni, jednak nie tylko to jest ważne. Istotną rolę odgrywa rodzaj oraz rozmiar pojemnika — wybór ten musi uwzględniać potrzeby terenu oraz częstotliwości odwiedzania go przez przechodniów. Jakie kosze na śmieci sprawdzą się w określonych sytuacjach?
Pojemniki na odpady są nieodłącznym elementem architektury miejskiej, dlatego muszą spełniać określone warunki estetyczne i użytkowe. Przede wszystkim rodzaj powinien być dopasowany do pozostałej architektury terenu. Trudno wyobrazić sobie, aby w parku wyposażonym z ozdobne ławeczki umieścić kosze metalowe o niepasującym designie, gdyż wpłynie to niekorzystnie na estetykę terenu. Oprócz walorów estetycznych należy zwrócić również uwagę na pojemność. W miejscach często uczęszczanych przez ludzi sprawdzą się kosze uliczne o większych gabarytach o konstrukcji betonowej, natomiast na bocznych terenach wystarczą niewielkie kosze metalowe.
Producenci starają się sprostać oczekiwaniom swoich klientów, dlatego proponują pojemniki z przeznaczeniem do montażu na konkretnym terenie. Różnią się one między sobą kształtem, pojemnością i kolorystyką, aby jeszcze lepiej pasowały do pozostałej architektury przestrzeni. Wśród modeli dostępnych na rynku można wyróżnić:
Warto zauważyć, że nawet klasyczne modele koszy na śmieci wyróżniają się wyjątkową estetyką wykonania. Dodatkowo producenci zadbali także o bezpieczeństwo oraz wygodę użytkową, dlatego niektóre warianty wzbogacone są o daszki, przechylane pojemniki ułatwiające opróżnianie i popielniczki. Przemyślanie dobrane kosze na śmieci mogą stanowić urozmaicenie przestrzeni miejskiej, tworząc estetyczną całość z pozostałymi elementami architektury, takimi jak ławki, ścieżki spacerowe czy tereny zielone.