Kosze na śmieci do miejsc publicznych – charakterystyka

Utrzymanie porządku w miejscach publicznych to duże wyzwanie dla zarządców terenów miejskich. Dobrze zaplanowanie rozmieszczenie koszy na śmieci ma duże znaczenie dla czystości przestrzeni, jednak nie tylko to jest ważne. Istotną rolę odgrywa rodzaj oraz rozmiar pojemnika — wybór ten musi uwzględniać potrzeby terenu oraz częstotliwości odwiedzania go przez przechodniów. Jakie kosze na śmieci sprawdzą się w określonych sytuacjach?

Czym powinny charakteryzować się kosze na śmieci?

Pojemniki na odpady są nieodłącznym elementem architektury miejskiej, dlatego muszą spełniać określone warunki estetyczne i użytkowe. Przede wszystkim rodzaj powinien być dopasowany do pozostałej architektury terenu. Trudno wyobrazić sobie, aby w parku wyposażonym z ozdobne ławeczki umieścić kosze metalowe o niepasującym designie, gdyż wpłynie to niekorzystnie na estetykę terenu. Oprócz walorów estetycznych należy zwrócić również uwagę na pojemność. W miejscach często uczęszczanych przez ludzi sprawdzą się kosze uliczne o większych gabarytach o konstrukcji betonowej, natomiast na bocznych terenach wystarczą niewielkie kosze metalowe.

Rodzaje koszy na śmieci

Producenci starają się sprostać oczekiwaniom swoich klientów, dlatego proponują pojemniki z przeznaczeniem do montażu na konkretnym terenie. Różnią się one między sobą kształtem, pojemnością i kolorystyką, aby jeszcze lepiej pasowały do pozostałej architektury przestrzeni. Wśród modeli dostępnych na rynku można wyróżnić:

  • kosze metalowe – stanowią najbardziej uniwersalny wariant pojemników na śmieci. Mogą przybierać różne, często dekoracyjne formy, dlatego sprawdzą się w obrębie terenów zielonych i w miejscach stanowiących kierunek wycieczek turystycznych. Podstawowe modele charakteryzują się prostym, okrągłym kształtem zamontowanym na stelażu lub jako tradycyjny kubeł na śmieci.
  • Kosze parkowe – w tej kategorii królują modele o wysokich walorach estetycznych. Często wzbogacone są ozdobnymi detalami oraz ciekawym kształtem. Wśród koszy parkowych dostępne są modele wykonane z drewna lub metalu o stonowanej kolorystyce.
  • Kosze uliczne – muszą przede wszystkim wyróżniać się trwałością i dużą pojemnością. Znajdą tu zastosowanie kosze betonowe, które są trwałe i trudne do zniszczenia. W przypadku gęstszego nasycenia terenu pojemnikami na śmieci, dobrym rozwiązaniem będą mniejsze modele plastikowe lub metalowe.

Warto zauważyć, że nawet klasyczne modele koszy na śmieci wyróżniają się wyjątkową estetyką wykonania. Dodatkowo producenci zadbali także o bezpieczeństwo oraz wygodę użytkową, dlatego niektóre warianty wzbogacone są o daszki, przechylane pojemniki ułatwiające opróżnianie i popielniczki. Przemyślanie dobrane kosze na śmieci mogą stanowić urozmaicenie przestrzeni miejskiej, tworząc estetyczną całość z pozostałymi elementami architektury, takimi jak ławki, ścieżki spacerowe czy tereny zielone.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe
S K A T O M Sp. z o.o.
ul. Staszica 47
73-130 Dobrzany
pow. Stargard Szczeciński
woj. zachodniopomorskie
Polska
Blog

e-mail:  biuro@skatom.pl
Dział marketingu i sprzedaży
tel. +48 91 5620 412
tel. +48 91 5620 372
fax +48 91 5620 113
Dział zaopatrzenia
tel./fax +48 91 5620 904
tel. +48 91 5620 412
fax +48 91 5620 113
Dział techniczny
i przygotowania produkcji:
i przygotowania produkcji:
tel. +48 91 5620 412
fax +48 91 5620 113
Dział księgowości:
tel. +48 91 5620 707
fax +48 91 5620 113
ksiegowosc@skatom.pl

Blog