W mieście nie brakuje miejsc, które dzięki odpowiednio dobranym elementom małej architektury stają się bardziej interesujące i funkcjonalne dla mieszkańców. Ryneczki, skwery, przystanki autobusowe i tramwajowe – wszystkie te miejsca zyskują po przemyślanym zagospodarowaniu stając się popularnymi miejscami spotkań i funkcjonalnymi elementami architektury miejskiej.
Ławki, kosze na śmieci, donice na kwiaty – jak dobierać poszczególne elementy małej architektury, żeby stworzyć funkcjonalną przestrzeń w centrum miasta?
Niezależnie od tego, czy planujemy zagospodarowanie skweru w centrum miasta czy reorganizację przystanku tramwajowego, przed wyborem elementów małej architektury, takich jak zewnętrzne kosze na śmieci czy ławki betonowe powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Inaczej zaplanujemy miejski skwer czy przestrzeń rekreacyjną wokół rynku, a inaczej przystanek autobusowy czy tramwajowy… Innych elementów małej architektury w postaci ławek parkowych będzie wymagał funkcjonalny projekt miejskiego deptaku, a innych charakteryzujący się wysokim natężeniem ruchu węzeł tramwajowy. Warto przy tym pamiętać, o różnicach w projektach dedykowanych dla starszych mieszkańców i projektach przeznaczonych dla młodzieży.
Ławki betonowe mają wiele twarzy… Mogą przyjmować postać betonowego stelażu, na którym osadzimy siedzisko i oparcie z metalu lub desek, bądź prefabrykatu z betonu zbrojonego. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie doskonale wpisują się w przestrzeń współczesnych miast, w których surowe, betonowe akcenty są równoważone zielenią i kwiatami lub wręcz podkreślane konstrukcjami na bazie stali nierdzewnej i szkła.
Ławki betonowe bardzo dobrze sprawdzają się w przestrzeniach funkcjonalnych. To doskonały wybór w przypadku przystanków autobusowych i tramwajowych. Na dworcach kolejowych lepiej prezentują się natomiast lżejsze konstrukcje, na bazie stelażu z metalu. Ławki z betonowym stelażem i drewnem bardzo dobrze sprawdzą się również jako element małej architektury parkowej. Betonowy stelaż zapewni im trwałość i odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, podczas gdy drewniane siedzisko i oparcie nawiązuje do naturalnych materiałów i bardzo dobrze harmonizuje się z otoczeniem.
Ławki i zewnętrzne kosze na śmieci to także funkcjonalne elementy wyposażenia podwórek szkolnych, które dzięki nim zyskują bardziej przyjazny wymiar.
Tym, co sprawia, że przestrzeń publiczna jest przystosowana do potrzeb jej użytkowników, jest właśnie mała architektura. Kosze na śmieci pozwalają utrzymać porządek w parkach, na przystankach autobusowych, na ulicach czy na skwerach. Dlatego nie można lekceważyć kwestii ich montażu – powinno być ich na tyle dużo, aby każdy mógł w razie potrzeby z nich skorzystać.
Wiemy, jak dużą rolę odgrywa w przestrzeni publicznej mała architektura. Kosze na śmieci, które produkujemy, są w związku z tym wykonane nie tylko estetycznie, ale mają również funkcjonalną konstrukcję.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, czym powinna się wyróżniać praktyczna mała architektura. Ławki wykonujemy z betonu oraz z metalu. Sprawia to, że są przeznaczone do bardzo długiej eksploatacji i trudno je zniszczyć.
To, jak wygląda mała architektura – ławki oraz kosze – przekłada się na estetykę całego otoczenia. Dlatego naszym priorytetem jest także modny projekt tych elementów i dobór stylowych surowców do ich produkcji.